پردازش ابری

پردازش ابری یا Cloud Computing چیست

پردازش ابری یا Cloud computing مدلی از رایانش است که بر پایه شبکه‌های رایانه‌ای بر بستر اینترنت کار می‌کند که الگویی تازه برای خدمات است و با بکارگیری شبکه ارائه خدمت می‌کند.

پردازش ابری یا به عبارت دیگر رایانش ابری از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد شده‌ است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد.

دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی را از دید کاربران پنهان می‌سازد و لایه‌ای را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد.

به عنوان مثال آنچه یک ارائه دهنده خدمات نرم افزاری رایانش ابری ارائه می‌کند ، برنامه‌های کاربردی آنلاین است که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزارهای دیگر به کاربران ارائه می‌شود.

نرم‌افزارهای کاربردی اطلاعات را روی سرورها ذخیره می‌کنند و بر اساس تقاضا در اختیار کاربران قرار می‌دهند در این مدل خدمات ، جزئیات از دید کاربر مخفی می‌ماند.

پردازش یا رایانش ترجمه کلمه Computing است که در بعضی متون به جای رایانش از محاسبات و پردازش استفاده شده‌ است.

البته محاسبات و پردازش معادل کاملی از این کلمه نیست زیرا بر اساس تعریف واژه‌نامه‌ های معتبر این واژه به معنای استفاده از رایانه و عملیات رایانه‌ها یا اموری است که یک رایانه انجام می‌دهد و محاسبه و پردازش تنها یکی از این امور است.

به طور نمونه یک رایانه همان‌طور که برای اجرای فرامین به محاسبه و پردازش می‌پردازد به همین ترتیب مدارک و فایل‌ها را ذخیره می‌کند و امکان ایجاد ارتباط میان افراد را فراهم می‌آورد که این امور چیزی بیش از یک محاسبه و پردازش است.

در معنای علوم رایانه معادل‌های دیگری برای کلمات محاسبه و پردازش وجود دارند مانند calculation و processing ، که عدم تمایز این کلمات با یکدیگر می‌تواند منشأ اشتباه در درک این مفاهیم شود.

پردازش ابری راهکارهایی برای ارائهٔ خدمات فناوری اطلاعات به شیوه‌هایی از جمله دسترسی به منابع اطلاعاتی در زمان تقاضا و بر اساس میزان تقاضای کاربر به گونه‌ای انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر از راه اینترنت به کاربر تحویل داده می‌شود.

با پیشرفت فناوری اطلاعات نیاز به انجام کارهای محاسباتی در همه جا و همه زمان به وجود آمده‌ است. همچنین نیاز به افرادی است که بتوانند کارهای محاسباتی سنگین خود را بدون داشتن سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای گران از طریق پردازش ابری انجام دهند.

رایانش ابری آخرین پاسخ فناوری به این نیازها بوده‌ است تا آنجا که اکنون این فناوری دوران ابتدایی خود را می‌گذراند و هنوز تعریف استاندارد علمی که مورد قبول عام باشد برای آن ارائه نشده‌ است.

پردازش ابری مدلی است برای فراهم کردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه‌ای از منابع از جمله شبکه‌ها ، سرورها ، فضای ذخیره‌سازی ، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها که این دسترسی با کمترین منابع فراهم شود.

منبع
Wikipedia
دکمه بازگشت به بالا