امنیت سایبری

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست

مفهوم امنیت سایبری نسبی و دارای شدت و ضعف است به این معنا که در برخی موقعیت‌های زمانی و مکانی مختلف در ذهن افراد ارتقا یا کاهش می‌یابد.

امنیت سایبری از ضروری‌ترین نیازهای یک جامعه است و باعث تأمین و تضمین آسایش و آسودگی خاطر می‌شود.

مفهوم امنیت بسیار ساده است بدین معنا که هر انسانی امنیت یا ناامنی را درک می‌کند ولی از سوی دیگر در برخی زمینه‌ها پیچیده است و تعاریف متعدد و متنوعی از آن ارائه می‌شود.

برای درک بهتر مفهوم امنیت در مطالعات امنیتی تلاش می‌شود که این مفهوم را به اجزاء کوچکتر و قابل درک تری تقسیم کنند. امروزه ابعاد امنیت شامل: نظامی ، سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی است.

امنیت سایبری با نام‌های امنیت رایانه‌ای و امنیت فناوری اطلاعات نیز شناخته می‌شود. حفاظت از سامانه‌های اطلاعاتی در برابر آسیب سخت‌افزاری ، نرم‌افزاری و محافظت در برابر اختلال ، نمونه پارامترهایی هستند که امنیت سایبری آنها را تأمین می‌نماید.

این سطح از امنیت شامل کنترل دسترسی فیزیکی به سخت‌افزار و نرم‌افزار ، همچنین به صورت محافظت در برابر آسیب‌هایی که ممکن است با دسترسی به شبکه ، داده‌ها و تزریق کد روی داده بکار گرفته شود.

خطای انسانی چه عمدی و چه اتفاقی از روال‌های امنیتی ، باعث نفوذ و یا آسیب به سیستم می‌شود امنیت سایبری از چنین آسیب‌هایی جلوگیری می‌کند.

با توجه به افزایش وابستگی به سامانه‌های رایانه‌ای و اینترنتی از جمله شبکه‌های بی سیم مانند بلوتوث و وای فای و رشد دستگاه‌های هوشمند مانند تلفن هوشمند ، تلویزیون و اینترنت اشیاء ، امنیت سایبری اهمیت رو به رشدی پیدا کرده است.

با ظهور فضای سایبری ، کاربران نیاز به احساس امنیت دارند. امنیت سایبری ابتدا با افزایش سطح آگاهی و دانش کاربران و سپس با کمک شرکت‌های امنیتی و مراجع قانونی فراهم می‌شود.

یک پیکربندی نادرست می‌تواند نقطه ضعف یک سامانه باشد به طوری که اطلاعات در پایگاه داده در معرض آسیب‌پذیری‌ و دسترسی غیر مجاز قرار می‌گیرد.

یکی از متداول‌ترین آسیب‌ها که زمینه را برای حمله به پایگاه داده فراهم می‌کند در اصطلاح اکسپلویت می‌گویند.

اکسپلویت Exploit ، کدهایی هستند که توسط هکر برای استفاده از آسیب‌پذیری امنیتی خاصی در یک نرم‌افزار ، سیستم‌عامل یا سخت‌افزار خاص نوشته می‌شوند.

این برنامه‌ها لزوما برای خرابکاری نوشته و منتشر نمی‌شوند، اهداف تحقیقاتی و آموزشی را نیز دنبال می‌نمایند، هرچند استفاده از این کدها برای نفوذ به سیستم‌های کاربران امری متداول می‌باشد.

امروزه خرید و فروش این کدها به صورت یک تجارت درآمده است ، کدهای مخرب با توجه به نوع و دسته‌بندی آنها و همچنین نوع سیستم‌های هدف و روش‌های کدنویسی گاهی تا صدها هزار دلار نیز به فروش می‌رسند.

درست است که درصد بالایی از رخنه‌های امنیتی و حملات سایبری به دلیل اشتباهات کاربران رخ می‌دهد اما نباید فراموش کرد که امنیت سایبری یک مفهوم تک بعدی نیست بلکه مجموعه‌ای از عوامل به هم پیوسته است که هرکدام مانند تکه‌‌ای از پازل عمل می‌کند و ایمنی را در فضای دیجیتال باعث می‌شوند.

آموزش کاربران ، به روزرسانی‌های امنیتی و مدیریت اطلاعات و دسترسی‌ها در کنار استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌هایی که امنیت بالایی دارند و استانداردهای ایمنی را در بالاترین سطح ممکن رعایت می‌کنند کمک بزرگی به سازمان‌ها برای حفظ اطلاعات و دارایی‌های ارزشمند آن‌ها می‌کند.

در آخر باید گفت امنیت سایبری بر تلاش‌های منسجم و یکپارچه برای جلوگیری از نفوذ و هک شبکه و سیستم‌های اطلاعاتی تاکید دارد.

منبع
wikipedia
دکمه بازگشت به بالا