شبکهفناوری اطلاعات

رومینگ Roaming چیست

رومینگ یا Roaming در ارتباطات بی سیم به معنای اتصال به سرویس در محلی غیر از مکانی که آن سرویس ثبت شده است می‌باشد.

تعریف رومینگ در اتصالات GSM : به توانایی یک مشتری دارای گوشی همراه برای ارتباط سلولی با فرستادن و دریافت تماس‌های صوتی ، داده و دسترسی به سرویس‌های بی سیم که در هنگام سفر در بیرون از منطقه تحت پوشش شبکه خانگی قرار دارد.

به عبارت دیگر امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت ، دیتا و پیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا با استفاده از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

پیامک بین المللی

سرویس پیامک بین المللی کلیه مشترکین را قادر می سازد تا به تمامی شماره های بین المللی دنیا پیامک ارسال نمایند یا از آنها پیامک دریافت کنند.

همچنین مشترکین می توانند جهت فعالسازی حسابهای اپل ، گوگل ، واتساپ ، اینستاگرام و سایر اپلیکیشن‌های خارجی از این سرویس استفاده کرده و پیامک احراز هویت حاوی کد فعالسازی دریافت نمایند.

این سرویس در زمان رومینگ نیز فعال بوده و دریافت پیامک در کلیه کشورهای دارای قرارداد رومینگ ، در زمان ارسال هزینه پیامک در حالت رومینگ به این مبلغ اضافه می گردد.

کد دو صفر یا 00 :

برای برقراری مکالمه بین الملل ، مشترک باید اول کد دو صفر “00” و بعد کد کشور مقصد و سپس شماره مخاطب را شماره گیری نماید این شماره می تواند ثابت و یا موبایل باشد.

سرویس محدودیت مکالمه رومینگ بین الملل ، این امکان را برای مشترک فراهم می‌کند که تماس خروجی مشترک با خارج از کشور مسدود شود.

ارتباط با شماره مسابقات شبکه‌های ماهواره‌ای ، پیامک‌های حاوی لینک‌های گمراه کننده ، تعامل با سایت‌های اینترنتی از قبیل دوست‌یابی و شرط‌بندی ، اغلب کلاهبرداری از مشترکان هستند.

رومینگ ناخواسته منجر به صدور صورتحساب‌های نجومی برای مشترک می‌شود. این سرویس راهکاری مناسب جهت جلوگیری از این گونه سوءاستفاده ها برای کسانی است که نیازی به تماس بین الملل ندارند.

مشترکین باید توجه داشته باشند که برخی اپلیکیشن‌های غیرمجاز یا بدافزارها ممکن است با اخذ دسترسی به سرویس پیامک گوشی ، اقدام به ارسال پیامک بین الملل و ایجاد هزینه ناخواسته کنند و مشترک مجبور به پرداخت مبالغ بالای قبض تلفن همراه شود.

برخی از اپلیکیشن‌هایی که بیشترین هزینه را برای مشترکین ایجاد کرده عبارتند از imessage ، facetime و xiaomi cloud که ممکن است بصورت ناخواسته اقدام به ارسال پیامک های متعدد بین المللی و افزایش صورتحساب مشترکین نمایند.

پیشنهاد می‌شود در صورت عدم استفاده از این اپلیکیشن‌ها از منوی تنظیمات آنها را غیرفعال نمایید.

نکات طلایی در مدیریت هزینه های رومینگ

 • درصورت فعال بودن سرویس رومینگ بین الملل و وصل شدن به اپراتور میزبان طرف قرارداد در کشور دیگر به راحتی می توان از طریق کدهای دستوری USSD ، پرداخت‌هایتان را مدیریت کنید.
 • ممکن است که تامین‌کنندگان سرویس بانکی ، محدودیت اتصال از طریق آی‌پی های کشورهای خارجی را قرار داده باشند. با استفاده از سرویس رومینگ براحتی می‌توانید مدیریت مالی خود را در خارج از کشور را انجام دهید.
 • بعد از پایان مكالمه و با زدن دكمه قطع تلفن ، از قطع مكالمه خود اطمینان حاصل نمایید تا هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط را متحمل نشوید.
 • در رابطه با جلوگیری از استفاده از رومینگ بین الملل در نقاط مرزی ، به سرویس دهنده خود در کشور مراجعه نمایید.
 • به منظور جلوگیری از تحمیل هزینه بالا برای مکالمات خارج از کشور ، ضمن دقت در شماره‌گیری با پیش شماره‌های 00 بین‌الملل ، از نصب نرم‌افزارهای غیرمعتبر و یا از منابع ناشناس ، خودداری و در زمان نصب نرم‌افزار به دسترسی‌های درخواست شده نرم‌افزار دقت کنید.
 • تلفن شما ممکن است توسط بدافزارها هک و از طریق آن با خارج از کشور تماس گرفته شود. با دانلود نرم افزارها و برنامه های مورد نیاز از فروشگاه های امن و معتبر و استفاده از آنتی ویروس بروز شده از این گونه تهدیدات جلوگیری کنید.
 • سرویس VMS یا صندوق صوتی در رومینگ شارژ می شود در صورت عدم نیاز آن را غیرفعال کنید.
 • هزینه مکالمات بر مبنای دقیقه محاسبه می‌شود ، یعنی برای مکالمات کمتر از 60 ثانیه هزینه یک دقیقه مکالمه و برای مکالمات کمتر از 120 ثانیه هزینه دو دقیقه مکالمه محاسبه می‌شود.
 • در صورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه از یک اپراتور در كشور میزبان ، هزینه مكالمه برای تماس گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه‌های رومینگ محاسبه می‌شود.
 • تعرفه‌های رومینگ فقط برای تماس با کشور مبدا و کشور میزبان است و در صورت تماس با کشور ثالث ، هزینه ها مطابق با تعرفه بین‌الملل کشور میزبان محاسبه می‌شود.
 • بسته‌های اینترنت داخلی در سفرهای خارجی قابل استفاده نیستند و هزینه اینترنت بر اساس حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده محاسبه می‌گردد.

در نقاط مرزی به علت پوشش آنتن شبکه‌های تلفن همراه کشورهای همسایه همواره احتمال انجام مکالمه در داخل کشور از طریق شبکه آنها وجود دارد.

لذا در هنگام سفر به این مناطق از داشتن آنتن شبكه اپراتوری تلفن همراه که بالای صفحه گوشی نوشته شده اطمینان حاصل نموده و سپس اقدام به برقراری تماس نمایید.

برای اطمینان می‌توانید شبکه را به روش دستی جستجو نمایید به طور مثال :
Menu > Setting > Phone setting > network select > Manual

هنگام مسافرت به شهرها و نقاط مرزی یا در صورت سکـونت در آن‏ها از داشتن آنتـن شبکه‌ کشور خود بـر روی صفحه‌ گوشی خود اطمینان پیـدا کرده سپس اقدام به برقراری مکالمه کنید.
صرف نظر از مسافرت یا عدم مسافرت به خارج از مرزهای کشور چنانچه برای برقراری مکالمه از سـرویس رومینگ بین‏ الملل استفاده کنید در صورت نداشتن بسته رومینگ ، هزینه آن مطابق با تعرفه ‏های اعلام شده ی‏ رومینگ بین‏ الملل محاسبه خواهد شد.

منبع
wikipedia
دکمه بازگشت به بالا
Translate