کامپیوتر

پارتیشن بندی MBR چیست

MBR کوتاه شده عبارت Master Boot Record است و در اولین سکتور (Sector) از هارد دیسک رایانه قرار دارد که اطلاعات پارتیشن‌ها روی آن ذخیره شده و فرآیند راه اندازی رایانه از روی آن آغاز می‌شود.

پارتیشن یک تقسیم مجازی از هارد دیسک (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) است. هر پارتیشن می تواند در اندازه متفاوت باشد و به طور معمول عملکرد متفاوتی را انجام می دهد.

یک نوع خاص از طرح بندی در دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک‌ها است که برای استفاده با سیستم های سازگار با معماری IBM و فراتر از آن در نظر گرفته شده است.

مفهوم MBR در سال 1983 با رایانه های مبتنی بر DOS به صورت عمومی معرفی شد. MBR اطلاعاتی در مورد چگونگی ساماندهی پارتیشن های منطقی که فایل های سیستمی در آن قرار دارد.

بخش Master Boot Record همچنین حاوی کد اجرایی است تا بتواند به عنوان راه انداز سیستم عامل عمل می‌کند این کد MBR معمولا به عنوان یک Bootloader شناخته می شود.

سازماندهی جدول پارتیشن در Master Boot Record حداکثر فضای ذخیره سازی آدرس دهی دیسک را به 2 ترابایت محدود می کند.

MBR vs GPT

طرح پارتیشن بندی مبتنی بر MBR به مرور در حال جایگزین شدن توسط طرح پارتیشن GPT در رایانه های جدید است. یک GPT می تواند با MBR هماهنگی داشته باشد تا بتواند سازگاری را برای سیستم عامل‌های قدیمی را فراهم کند.

MBR در دیسک هایی مانند فلاپی ها ، ابرفلاپ ها یا سایر دستگاه های ذخیره سازی که برای سازگاری با همه نوع سیستم عامل تنظیم شده‌اند وجود ندارد.

MBR یک تکنولوژی قدیمی است که به نسبت سخت افزارهای موجود دارای محدودیت های زیادی می‌باشد. در اواخر دهه 90 میلادی شرکت اینتل یک سیستم جدید برای کامپیوترها طراحی کرد که محدودیت های موجود در MBR را نداشته باشد.

مدل EFI به نسبت BIOS که از MBR استفاده می‌کرد دارای مزیت های فراوانی بود و تقریبا تمامی کامپیوترهای جدید از این مدل استفاده می‌کنند.

مهمترین تفاوت بین GPT و MBR در این است که شما دیگر محدودیت در حجم یک پارتیشن نخواهید داشت و می‌توانید پارتیشن هایی با ظرفیت دلخواه ایجاد نمایید.

همچنین در GPT محدودیت تعداد پارتیشن اصلی (Primary) برداشته شده است به صورتی که در MBR شما نهایتا می‌توانستید 4 پارتیشن اصلی ایجاد کنید اما در GPT این محدودیت وجود نخواهد داشت.

یک تفاوت دیگر در این است که محل قرار گیری Bootloader دیگر الزاما در اولین رکورد هارد دیسک شما نیست و یک پارتیشن EFI ایجاد خواهد شد که این پارتیشن در هر نقطه هارد دیسک شما می‌تواند وجود داشته باشد و اطلاعات مربوط به بوت کردن سیستم عامل درون آن قرار دارد.

منبع
نکته طلایی
دکمه بازگشت به بالا
Translate