کامپیوتر

Summit سامیت سریعترین کامپیوتر جهان

سامیت (Summit) یا OLCF-4 سریعترین ابررایانه جهان است که توسط شرکت IBM تولید شده است و برای استفاده در آزمایشگاه ملی Oak Ridge به کار گرفته می‌شود.

از نوامبر سال ۲۰۱۹ ، ابررایانه (supercomputer) سامیت با قدرت پردازش ۲۰۰ پتافلاپس تحت عنوان سریعترین کامپیوتر دنیا شناخته می‌شود.

سرعت کلاک سامیت تحت آزمون سنجش فنی و بنچمارک های لین‌پک به ۱۴۸/۶ پتافلاپس رسید. از نوامبر ۲۰۱۹ ابررایانه سامیت همچنین به عنوان پنجمین مصرف‌کننده بهینه و کارآمد انرژی نسبت به راندمان کاری در جهان را در اختیار دارد.

این میزان مصرف انرژی برابر است با ۱۴/۶۶۸ واحد گیگافلاپس بر وات ، این در حالی است که سامیت اولین ابررایانه‌ای است که توانسته به سرعت ۱/۸۸ اگزافلاپ (یک کوینتیلیون عملیات در ثانیه) برای یک تجزیه ژنومیک دست یابد که حداکثر بیشینه آن ۳/۳ اکزافلاپ در حالت استفاده از محاسبات دقیق بوده است.

وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا در نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی سفارش ساخت سامیت را طی قراردادی به مبلغ ۳۲۵ میلیون دلار با سه شرکت IBM ، Nvidia و Mellanox Technologies منعقد کرد.

حاصل چنین قرارداد و پروژه‌ای ساخت دو ابررایانه به نام های سامیت (Summit) و سیرا (Sierra) بود. پروژه سامیت بر پایه اهداف تحقیقات علمی غیرنظامی بنیانگذاری شده و خاستگاه آن آزمایشگاه ملی Oak Ridge واقع در تنسی بود.

این در حالی بود که پروژه سیرا برای شبیه‌سازی سلاح‌های هسته‌ای و در آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore انجام شد.

ابررایانه سامیت در مجموع فضایی بالغ بر دو زمین بسکتبال را پوشش می‌دهد که ۱۳۶ مایل کابل‌کشی دارد. محققان از سامیت در زمینه‌های متنوعی همچون کیهان شناسی ، پزشکی و اقلیم شناسی استفاده می‌نمایند.

هر یک از 4608 گره (node) آن با 2 پردازنده IBM POWER9 و 6 پردازنده گرافیکی انویدیا تسلا در هر گره دارای بیش از 600 گیگابایت حافظه به صورت 96 گیگابایت HBM2 به اضافه 512 گیگابایت DDR4 SDRAM است که توسط تمام CPU ها و GPU های رایج قابل آدرس دهی است.

CPU های POWER9 و پردازنده های گرافیکی Nvidia Volta با استفاده از NVLink پرسرعت NVIDIA به یکدیگر متصل می‌شوند.

برای ارائه نرخ بالای خروجی داده ، گره ها در یک توپولوژی درختی با استفاده از اتصال دوگانه Mellanox EDR InfiniBand برای ذخیره سازی و ترافیک داده ها در بین فرآیند متصل می شوند که هر دو پهنای باند 200 گیگابیت بر ثانیه را بین گره ها ارائه می دهد.

منبع
نکته طلایی
دکمه بازگشت به بالا
Translate