هوش مصنوعی

آیا هوش مصنوعی گوگل کلمات را درک می‌کند

در سال‌های اخیر برخی از دانشمندان درباره میزان پیشرفت هوش مصنوعی ابراز خوش بینی کرده‌اند اما بسیاری دیگر این خوش بینی را رد می‌کنند و می‌گویند هنوز زود است که درباره اثرات چنین تکنولوژی سخن گفته شود.

در حال حاضر هوش مصنوعی به شدت ناقص هست و گاهی اوقات نتیجه کاملی تولید نمی‌شود. سیستم‌ها در درک الگوهایی که در گذشته دیده‌اند بسیار خوب هستند اما نمی‌توانند مانند یک انسان استدلال کنند.

فناوری گوگل در واقع همان چیزی است که دانشمندان آن را شبکه عصبی می‌نامند و یک سیستم پیچیده ریاضی است که مهارت‌ها را از طریق تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌ها یاد می‌گیرد.

برای مثال با دریافت الگوها در هزاران عکس گربه می‌تواند تشخیص دادن یک گربه را بیاموزد دقیقا همانطور که ما در کودکی آموختیم.

این فناوری در حالت پیشرفته‌اش می‌تواند با خواندن هزاران کتاب و مقاله الگوی تولید کلمات را تقلید کند و به سوالات جواب دهد.

در پی افشاگری که یکی از مهندسان گوگل مبنی بر این که هوش مصنوعی گوگل ، به توانایی درک بشری رسیده است این شرکت وی را از کار تعلیق کرده است.

بلیک لمواین (Blake Lemoine) مهندس ارشد نرم‌افزار در واحد هوش مصنوعی گوگل ادعا کرده که زبان مبتنی بر شبکه عصبی گوگل موسوم به LaMDA به گونه‌ای هشیار و دارای ادراک بشری است.

آقای لمواین پیشتر با بیان اینکه این سیستم «به اندازه یک کودک ۷ ساله قوه درک و استنتاج دارد. او گفته که مسئولان گوگل در واکنش به ابراز نگرانی‌اش بارها و بارها سلامت عقل او را زیر سوال برده‌اند و به او گفته‌اند توسط روانپزشک معاینه شود.

برای نخستین بار یک پژوهشگر گوگل در نشریه اکونومیست ادعا کرده بود که این ربات چت و گفت و گو تا حدی از خود درک روابط اجتماعی نشان داده است.

LaMDA در واقع یک مدل ربات قدرتمند است که از طریق محتوای مکالمات یا متن‌های مکتوب آموزش می‌بیند. با این حال اکثر کارشناسان هوش مصنوعی بر این باورند که این صنعت هنوز با آن چه اصطلاحا درک بشری خوانده می‌شود فاصله زیادی دارد و نمی‌توان گفت که دارای احساسی شبیه به خودآگاهی است.

برایان گابریل ، سخنگوی گوگل در بیانیه‌ای گفت: تیم ما شامل کارشناسان در زمینه‌های فناوری و اخلاق ، این نگرانی‌ها را بررسی کرده‌اند و به او اطلاع داده‌اند که شواهد ادعاهای صورت گرفته را تأیید نمی‌کند.

یان لیکان (Yann LeCun) رئیس تحقیقات هوش مصنوعی در شرکت Meta (فیسبوک) و یکی از چهره‌های برتر در ظهور و توسعه هوش مصنوعی در مصاحبه‌ای گفته است که این نوع سیستم‌ها هنوز به اندازه کافی برای دستیابی به هوش واقعی قدرتمند نیستند.

مسئولان گوگل اعلام کرده اند آقای لمواین قوانین محرمانگی در گوگل را نقض کرده و به همین دلیل قرارداد او به حال تعلیق درآمده است.

منبع
نکته طلایی
دکمه بازگشت به بالا
Translate