شبکهفناوری اطلاعات

RFC یا درخواست توضیح چیست

در فناوری اطلاعات RFC یا درخواست توضیح (Request for Comments) یک نوع انتشار از جامعه فناوری است و اگر بخواهید در مورد اجزای اینترنت اطلاعاتی بدست آورید باید RFCها را مطالعه کنید.

به طور مثال RFC پروتکل HTTP با نام RFC2616 شناخته می‌شود. برای مطالعه این سند روی عبارت RFC2616 کلیک کنید یا در اینترنت این عبارت را جستجو کنید.

درخواست توضیح ممکن است از جاهای مختلفی از جمله کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) ، کارگروه پژوهشی اینترنت (IRTF) ، انجمن معماری اینترنت (IAB) یا از نویسندگان مستقل باشد.

اسناد RFC توسط استیو کراکر در سال 1969 اختراع شد تا به ثبت یادداشت های غیر رسمی در مورد توسعه ARPANET کمک کند.

سیستم RFC توسط انجمن اینترنت (ISOC) پشتیبانی می‌شود. آغاز این فرم از درخواست توضیح در سال ۱۹۶۹ به عنوان بخشی از پروژه ARPANET معرفی شد. RFCها از آن زمان به اسناد رسمی خصوصیات اینترنت ، پروتکل های ارتباطی ، رویه‌ها تبدیل شده‌اند.

Request for Comments یک نشریه در مجموعه‌ای از اجزای اصلی توسعه فنی و تنظیم استاندارد برای اینترنت است که برجسته‌ترین آن کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) است.

یک RFC توسط افراد یا گروه‌هایی از مهندسان و دانشمندان کامپیوتر در قالب یادداشتی که روش‌ها ، رفتارها ، تحقیقات یا نوآوری‌های قابل اجرا در کار اینترنت و سیستم‌های متصل به اینترنت را توصیف می‌کند تالیف می‌شود.

کارگروه مهندسی اینترنت برخی از پیشنهادات منتشر شده به عنوان RFC را به عنوان استانداردهای اینترنت پذیرفته است با این حال بسیاری از RFCها ماهیت اطلاعاتی یا تجربی دارند و استاندارد نیستند.

این اسناد عملکرد اینترنت را شرح می‌دهند و نقش مهمی در موفقیت آن ایفا کرده‌اند اما در جامعه به طور گسترده شناخته شده نیستند.

نویسندگان اولین RFC کار خود را تایپ می‌کردند و نسخه های چاپی آن را در میان محققان ARPA منتشر می‌کردند. بر خلاف RFC های مدرن بسیاری از RFC های اولیه درخواست های واقعی برای توضیحات بودند.

همه RFC ها استاندارد نیستند و به هر Request for Comments با توجه به وضعیت استانداردسازی یک نام اختصاص داده می شود. این وضعیت یکی از موارد زیر است: اطلاعاتی ، تجربی ، بهترین عملکرد ، استاندارد یا تاریخی.

هر RFC ثابت است و اگر محتوای سند تغییر کند دوباره باز نشر می‌شود و یک شماره RFC جدید به آن اختصاص می‌یابد.

قاعده کلی این است که نویسندگان اصلی حق چاپ را محفوظ می‌کنند مگر اینکه به طور صریح حقوق خود را اعلام کنند.

یک نهاد مستقل به نام IETF Trust حق تکثیر برخی از RFCها را در اختیار دارد و برای سایرین مجوزی تحت عنوان نویسندگان اعطا می شود که به آنان اجازه می‌دهد RFCها را بازتولید یا ویرایش کنند.

انجمن اینترنتی (ISOC) در بسیاری از RFCها تا قبل از شماره 4714 به عنوان مالک حق چاپ معرفی شده است اما از این شماره به بعد حقوق خود را به IETF Trust منتقل کرد.

منبع
wikipedia
دکمه بازگشت به بالا
Translate