اخبارهوش مصنوعی

مهندس افشاگر هوش مصنوعی گوگل از کار اخراج شد

گوگل متعلق به شرکت آلفابت اعلام کرد یک مهندس ارشد نرم‌افزار را که ادعا می‌کرد هوش مصنوعی تولیدی این شرکت به توانایی ادراک رسیده است را اخراج کرده است.

بلیک لمواین (Blake Lemoine) مهندس ارشد نرم‌افزار در واحد هوش مصنوعی گوگل ادعا کرده که زبان مبتنی بر شبکه عصبی گوگل موسوم به LaMDA به گونه‌ای هشیار و دارای ادراک بشری است.

گوگل ماه گذشته بلیک لمواین را به دلیل نقض سیاست‌های این شرکت از کار تعلیق و اعلام کرد که ادعاهای او درباره زبان مبتنی بر شبکه عصبی و هوش مصنوعی گوگل موسوم به مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو LaMDA کاملا بی‌اساس است.

LaMDA در واقع یک مدل ربات قدرتمند است که از طریق محتوای مکالمات یا متن‌های مکتوب آموزش می‌بیند. با این حال اکثر کارشناسان هوش مصنوعی بر این باورند که این صنعت هنوز با آن چه اصطلاحا درک بشری خوانده می‌شود فاصله زیادی دارد و نمی‌توان گفت که دارای احساسی شبیه به خودآگاهی است.

سخنگوی گوگل گفت: باعث تاسف است که علیرغم تعامل طولانی در این موضوع بلیک همچنان مصمم بود به طور مداوم سیاست‌های شفاف استخدامی و امنیت داده‌های شرکت را نقض کند سیاست‌هایی که شامل حفاظت از اطلاعات محصول می‌شود.

وی با آرزوی موفقیت برای بلیک لمواین افزود که این شرکت به توسعه دقیق مدل‌های زبان ادامه می‌دهد. گوگل تصریح کرد که این مدل زبانی تنها یک الگوریتم پیچیده است اما هوشیاری و توانایی ادراک ندارند.

گوگل سال گذشته گفته بود که مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA) طبق تحقیقات این شرکت ساخته شده و در واقع یک مدل زبانی است که می‌تواند از طریق محتوای مکالمات یا متن‌های مکتوب آموزش ببیند و درباره هر موضوعی صحبت کند.

گوگل اعلام کرده است که صدها محقق و مهندس این شرکت با این نرم‌افزار کار کرده‌اند و به نتیجه‌ای متفاوت از ادعاهای آقای لمواین رسیده‌اند. آقای لمواین پیشتر گفته بود که این سیستم به اندازه یک کودک ۷ یا ۸ ساله قوه درک و استنتاج دارد.

دکمه بازگشت به بالا
Translate