هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و آینده بشر

هوش مصنوعی به سرعت بخشی از زندگی ما شده است و برخی از کشورهای جهان با چشم اندازی به آینده‌ مدرن در راه تبدیل شدن به قطب تولید هوش مصنوعی در دنیا هستند.

پیشتاز این کشورها هم ایالات متحده آمریکا است که در آن ربات‌ها به صورت فزاینده‌ای در حال ایفای نقش‌های حساسی از تولید و جراحی تا امنیت و حمل و نقل بسته های پستی هستند.

در سه الی چهار سال آینده هوش مصنوعی یا AI عمومی خواهد شد و با توانایی‌هایی شبیه به انسان از حالت آزمایشی به گستره جهانی می‌رسد.

در اختیار داشتن ربات‌های انسان‌نما در زندگی روزمره‌ به ما فرصت می‌دهد تا با سیستم هوش مصنوعی ارتباط بهتری برقرار کنیم و راهی طبیعی‌تر از در اختیار داشتن تلفن‌های هوشمند یا حرف زدن با الکسا و نظیر آن است.

پزشکی یکی از اصلی ترین بخش‌هایی است که ربات‌ها را در آن به کار می‌گیرند. استفاده از ربات‌ها در عمل جراحی به سرعت افزایش یافته و در حال حاضر از چهارمین نسل ربات‌ها که توسط ناسا توسعه داده شده و ربات داوینچی پیشرفته‌ترین ربات با هوش مصنوعی که امروزه در پزشکی از آن استفاده می‌شود.

در حال حاضر جراحی لاپروسکوپی توسعه یافته است و نتیجه بسیار بهتر از جراحی سنتی دارد به طوری که از دست دادن خون کمتر و بهبودی سریع‌تر از برتری‌های این روش است.

مزیت‌های هوش مصنوعی شامل به حداقل رساندن جراحی های ناموفق و افزایش دقت در جراحی به جراحان کمک می کند و پزشکان با استفاده از بازوهای رباتیک که هیچ گاه لرزش دست انسان را ندارد می‌توان عملیات پیچیده‌تری را انجام دهند.

شرکت های بسیاری روی فناوری‌هایی از جمله اتوماسیون و رباتیک کار می‌کنند و اتوماسیون صنعتی و حمل و نقل پیشرفته را ارائه می دهند و از معروف ترین این شرکت‌ها می توان به شرکت تسلا متعلق به ایلان ماسک اشاره کرد.

این شرکت در حرکت به سمت هوشمند سازی سرمایه‌گذاری کرده است و وسایل نقلیه خودران و موشک های قابل استفاده مجدد را توسعه داده‌ است.

علم رباتیک و هوش مصنوعی وارد مرحله جدیدی شده و گامی فراتر از یک شهر هوشمند را می‌توان متصور شد. ساخت اولین شهر هوشمند که از همه لحاظ کامل باشد می‌تواند روند ساخت جوامع پیشرفته و هم چنین آینده بشریت را رقم بزند.

در آینده شهرهای هوشمند جدید به جای ساختمان‌های سنتی بیشتر بر پایه هوش مصنوعی طراحی خواهند شد و خانه‌هایی خواهیم داشت که به وسیله هوش مصنوعی فکر می‌کنند این دقیقا چیزی است که آینده بشر پیش رو دارد.

البته با ساخت ربات انسان نما موضوع متفاوت خواهد شد و قطعا مخالفت‌های بسیاری با ساخت و توسعه این نوع ربات‌ها خواهد شد.

در آخر باید گفت هوش مصنوعی و به طور کلی تکنولوژی هم می‌تواند آینده بشر را به سوی راحتی و آسایش ببرد و هم می‌تواند نسل بشر را به نابودی بکشاند و تنها افرادی که این تکنولوژی را در اختیار دارند و از آن استفاده می‌کنند تعیین کننده یکی از این دو راه هستند.

دکمه بازگشت به بالا
Translate