اخبارسخت افزار

تولید تراشه نیمه هادی توسط آمریکا

به منظور خودکفا شدن ایالات متحده آمریکا در زمینه تولید تراشه نیمه هادی رئیس جمهوری آمریکا آقای جو بایدن قانونی جدید را امضا کرد این درحالی است که اتحادیه اروپا نیز در قالب طرح تراشه‌های نیمه هادی اروپا قصد تامین بخشی از نیاز خود را دارد.

آنچه آمریکا را واداشت تا طرح قانون تراشه‌ها و علم را ارائه کند این بود که جهان در حال حاضر در بحران تولید تراشه‌های نیمه هادی به سر می‌برد.

این طرح که هر دو حزب آمریکا مدت‌هاست از قانونی شدن آن حمایت می‌کنند که قرار است از صنایع بزرگ تولید تراشه‌های نیمه هادی که یک مسئله امنیت ملی تلقی می‌شود حمایت کند در این طرح آمده است که 52 میلیارد دلار به صنعت تولید تراشه پرداخت شود.

این طرح باید ابتدا در کنگره آمریکا به رای‌گیری گذاشته شود و در صورت رای آوردن وزارت بازرگانی ایالات متحده مسئول اجرای آن خواهد بود.

یکی از وظایف این وزارتخانه توزیع یارانه میان کمپانی‌ها و استخدام متخصصان برای پیشبرد این گونه طرحهای ملی است.

علاوه بر کمک به بخش خصوصی در قانون تراشه‌ها و علم همچنین قرار است ده‌ها میلیارد دلار بودجه برای حمایت از تحقیق و توسعه و ابتکارهای فناوری اختصاص داده شود که منجر به پیشرفت در زمینه‌های جدیدی مانند محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی خواهد شد.

کمبود روزافزون قطعات الکترونیکی باعث شده صنایع بزرگ آمریکا و جهان همچون اتومبیل‌سازی و سازندگان قطعات کامپیوتری به اجبار تولید خود را کاهش دهند.

بودجه‌ای که جو بایدن برای این کار در نظر گرفته این کمبودها را در کوتاه مدت برطرف نمی‌کند اما کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده تراشه همچون اینتل ، شرکت تولید تراشه نیمه هادی تایوان ، میکرون ، و گلوبال فاندریز را تشویق می‌کند تا به منظور خودکفایی آمریکا در این زمینه بیشتر تلاش کنند.

آمریکا در حال حاضر به شدت وابسته به تولیدات تراشه‌های نیمه هادی تایوان است که زیرا در حال حاضر تایوان بزرگترین تولید کننده تراشه در جهان است.

افزایش تنش‌ها میان چین و تایوان در سال‌های اخیر و تلاش پکن برای الحاق این جزیره خود مختار به سرزمین اصلی چین باعث شده تا آمریکا به فکر آینده نگری بیفتد.

دکمه بازگشت به بالا