فناوری اطلاعات

هاست یا Host چیست

هاست یا Host قسمتی از یک سرور متصل به اینترنت است که برای میزبانی و راه‌اندازی یک وب سایت و ذخیره اطلاعات به آن نیاز داریم.

به طور مثال یک وب سایت را در نظر بگیرید که فایل‌های مختلفی را در برمی‌گیرد تا کاربران برای دریافت اطلاعات به آن مراجعه کنند. برای نمایش اطلاعات به کاربر باید فضایی که متصل به اینترنت باشد را تهیه کرد تا اطلاعات را روی آن ذخیره و ارائه داد.

برای اینکه بتوانید اطلاعات مورد نظر خود را نگهداری کنید به یک میزبان همیشه متصل و فعال نیاز دارید تا همیشه آماده نمایش اطلاعات شما به مخاطبان باشد در اصطلاح به این فضا هاست می‌گویند.

دنیای اینترنت و دنیای واقعی بسیار شبیه هم هستند فقط با این تفاوت که در دنیای اینترنت همه چیز مجازی است. هاست معرف فضایی مشخص و تعریف‌شده در دنیای مجازی است و مانند مکانی در دنیای واقعی آدرسی معتبر و شناخته شده دارد که به آن IP می‌گویند.

سرور

فرق سرور و هاست

سرور (Server) را می‌توان یک کامپیوتر قدرتمند با قابلیت پردازش بسیار بالا و همیشه فعال معرفی کرد که قسمتی از منابع خود از جمله RAM ، CPU و … را به عنوان هاست در اختیار دارندگان سایت قرار می‌دهد.

هر شخصی می‌تواند کامپیوتر خود را در خانه به یک سیستم ارائه دهنده خدمات وب در اینترنت تبدیل کند به طوری که هر کسی در اینترنت بتواند از سیستم شما و اطلاعات داخل آن استفاده کند.

البته سیستم شخصی شما توانایی خدمات گسترده به تعداد زیادی کاربر را نخواهد داشت و شبکه و پهنای باند اینترنتتان نیز برای این کار کافی نیست پس برای ارائه خدمات وب باید از هاستی که بر روی یک سرور است استفاده کنید.

سرور‌ سخت‌افزار قدرتمند و شبکه و پهنای باند اینترنت گسترده‌ای دارد و می‌تواند همزمان از سایت‌های بسیار زیادی میزبانی کنند. وب‌سایت ما نیز بر روی سرور نگهداری می‌شود و همه شما در اینترنت می‌توانید به آن‌ دسترسی داشته باشید.

سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که با خرید هاست بخش کوچکی از این سرور به شما تعلق می‌گیرد. یک سرور می‌تواند به صورت تقریبی تا 100 سایت را میزبانی کند البته برخی وب سایت های بزرگ بر روی یک سرور راه‌اندازی می‌شوند.

انواع هاست

هاست را بنابر توان سخت افزاری و نرم افزاری سرور به انواع مختلفی تقسیم می‌کنند و بر‌ همین اساس با ویژگی‌های متفاوت و اهداف گوناگون ایجاد می‌شوند.

هاست ویندوز

اگر وب‌سایت شما با زبان برنامه‌نویسی ASP و بانک اطلاعاتی SQL طراحی شده باشد که سیستم‌عامل سرور آن بر مبنای ویندوز و کنترل پنل آن پلسک (Plesk) باشد.

هاست لینوکس

هاست‌ لینوکسی از زبان برنامه‌نویسی PHP پشتیبانی می‌کند و کنترل‌پنل‌ مربوط به آن cPanel و DirectAdmin هستند که البته گاهی می‌توان از پلسک نیز استفاده کرد.

هاست ابری

هاستی است که سرور میزبان آن روی فضای ابری در اینترنت قرار دارد. در چنین فضای ابری می‌توان از سخت‌افزار چندین سرور به صورت کلی استفاده کرد و شما از منابع همه سرور‌ها به صورت شناور استفاده می‌کنید.

هاست وردپرس

سرویسی است که منابع آن برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده و به صورت پیش‌فرض CMS وردپرس روی آن نصب شده است.

هاست دانلود

این نوع ترافیک و پهنای باند زیادی برای دانلود دارند و همانطور که از نام آن پیداست برای وب‌سایت‌هایی مناسب است که کاربران زیادی فایل‌های آن را دانلود می‌کنند.

هاست رایگان

این نوع با منابع کمتر و به دلیل تست و یا تبلیغات در برخی شرکتهای هاستینگ به رایگان ارائه می‌شود. هاستینگ نیز به معنی میزبانی یک وب‌سایت و فعال نگهداشتن اتصال آن به اینترنت و شبکه جهانی وب یا WWW است.

دکمه بازگشت به بالا
Translate