آموزشنرم افزار

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست

سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) یا CMS یک برنامه است که امکان انتشار ، ویرایش ، مدیریت محتوا ، سازماندهی ، حذف و همچنین نگهداری از طریق یک رابط کاربری را فراهم می‌کند.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) به مدیر یا نویسنده یک وب سایت که دانش لازم در مورد زبان برنامه نویسی تحت وب را نداشته باشد امکان می‌دهد تا محتوای یک وب سایت را ایجاد و ویرایش کند.

یک سیستم مدیریت محتوا یک نرم‌افزار است که می‌توان با آن هر محتوایی را در وب سایت از متن ، گرافیک ، عکس ، ویدئو ، صدا و… را ایجاد کرد و محتوای ایجاد شده را برای بازدید کاربران به نمایش گذاشت.

این نوع برنامه‌ها نقش زیادی در تجارت امروز دارند و پایه و اساس وبلاگ نویسی ، انتشار مقالات ، اخبار ، فروشگاه محصولات و … در سراسر اینترنت است.

به عنوان مثال یکی از بهترین آنها وردپرس (WordPress) است که از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار است و هر روز بر تعداد کاربران این پلتفرم افزوده می‌شود.

سیستم های متن باز مدیریت محتوا از سال ۱۹۹۰ پدیدار شدند. از مهم‌ترین سامانه‌های متن باز دنیا که جامعه بزرگی از حرفه‌ای ترین برنامه نویسان پروژه آن را پیش می‌برند وردپرس است.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS
انواع سیستم مدیریت محتوا یا CMS

شما نیز می‌توانید به راحتی یکی از توسعه دهندگان این نوع پروژه‌ها باشید و نسخه شخصی سازی شده خودتان را روی فضای مجازی آپلود کرده و اقدام به طراحی سایت کنید.

نمونه‌های دیگری هم از این نوع سیستم‌های مدیریت محتوا وجود دارند که می‌توان از متداول ترین CMSها یعنی دروپال و جوملا نام برد.

هم چنین اگر شما با برنامه نویسی آشنایی ندارید می‌توانید با افزودن امکانات جدید در سیستم‌های مدیریت محتوا از طریق نصب افزونه‌ها اقدام کنید.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که افزونه چیست؟ افزونه یا plugin یک نرم‌افزار جانبی است که شامل گروهی از توابع است که می‌تواند به وب سایت‌های وردپرسی یا سایر سیستم‌های مدیریت محتوا اضافه شوند و ویژگی های جدید را به آنها اضافه کنند.

افزونه‌های وردپرس توسط افراد ماهر نوشته شده و با وردپرس یکپارچه می‌شوند به طوری که آنها کارکرد یا ویژگی‌های جدیدی به وردپرس اضافه می‌کنند.

حدودا بیش از ۱ میلیون افزونه برای وردپرس وجود دارد. افزونه‌ها با اضافه شدن به وب سایت شما می‌توانند قابلیت‌های زیادی اضافه کنند.

یکی از دلایل محبوبت وردپرس همین افزونه‌ها هستند. چون هزاران نمونه از آنها وجود دارد که تقریبا هر آنچه در ذهن شما است را پیاده می‌کند.

پس از نصب آنها بخش جدیدی به پیشخوان وردپرس اضافه می‌شود که در این بخش‌ها می‌توان تنظیمات افزونه را انجام دهید.

تقریبا برای ایجاد هر نوع وب سایتی افزونه‌ای مختص به آن وجود دارد. در صورتی که افزونه مورد نظر شما پیدا نشد می‌توانید از برنامه نویسان کمک بگیرید و درخواست نوشتن پلاگین اختصاصی خود را بدهید.

البته وبسایت رسمی WordPress شامل پلاگین و قالب‌های زیادی است که آنها را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا
Translate