شبکهفناوری اطلاعات

Domain یا دامنه چیست

دامنه یا Domain همان آدرسی است که با وارد‌ کردن آن در مرورگر کامپیوتر مانند google.com وارد آن می‌شوید در واقع نام دامنه در شبکه اینترنت همان آدرس وب سایت است که از طریق آن قابل دسترسی خواهد بود.

نام دامنه یا Domain Name با هدف آدرس‌دهی به یک وب سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر آدرس اینترنتی از دو بخش دامنه و پسوند تشکیل شده است که برای مثال در آدرس اینترنتی example.com واژه example دامنه نیز com پسوند می‌باشد.

آیکن یا ICANN که مختصر شده (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) یعنی شرکت اینترنتی نام‌ها و اعداد اختصاص داده شده است یک سازمان بین‌المللی غیرانتفاعی مستقر در کالیفرنیا است که مدیریت نام‌های دامنه عمومی و کشوری را بر عهده دارد.

ثبت نام‌های دامنه در دامنه‌های سطح بالای عمومی مانند com در نمایندگی‌های آیکن در کشورهای مختلف انجام می‌شود. مرجع ثبت دامنه در ایران ایرنیک می‌باشد که تحت نظارت سازمان جهانی آیکن قرار دارد.

نام دامنه در‌ واقع یک IP است که پروتکل DNS که کار اصلی‌اش تبدیل IP به اسم است آن را به آدرس تبدیل می‌کند به طور مثال اگر این 172.217.18.142 در مرورگر وارد کنید وب‌سایت گوگل نمایش داده می‌شود.

به طور‌ کلی دامنه از دو بخش نام دامنه یا به عبارتی دامنه سطح دوم SLD و پسوند دامنه یا دامنه سطح بالا TLD تشکیل شده است. به عنوان مثال در آدرس google.com نام دامنه یا SLD همان google بوده و com پسوند دامنه یا TLD نامیده می‌شود.

پسوند‌ها به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند اما همه آن‌ها باید از شرکت ICANN مجوز دریافت کنند. به پسوند‌هایی که مجوز رسمی دارند Top Level Domain به‌اختصار TLD می‌گویند.

پسوند‌های عمومی شامل com به معنی Commercials و مناسب برای فعالیت تجاری ، دامنه net به معنی Network و مناسب برای شبکه و دامنه org به معنی Organization و مناسب برای ارگان‌هاست. نکته مهم این است که محدودیتی برای ثبت دامنه‌های یادشده وجود ندارد و هر‌ کسی می‌تواند آن‌ها را ثبت کند.

زیر دامنه یا subdomain نیز یکی از اجزای دامنه است که به نام دامنه اصلی اضافه می‌شود و به صورت subdomain.example.com است که اغلب برای جدا کردن بخش‌های مختلف یک وب سایت استفاده می‌شود.

Domain یا دامنه

معرفی انواع دامنه (Domain) ملی ایران

دامنه‌هایی مانند ir به کشور ایران تعلق دارد.

co.ir این دامنه برای شرکت‌هایی است که مدارک احراز هویت و ثبت شرکت رسمی دارند و در قالب سهامی خاص و عام و مسئولیت محدود و… فعالیت می‌کنند.

ac.ir این دامنه برای مؤسسه‌های آموزش عالی مانند دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است که مجوز رسمی و مدارک احراز هویت دارند.

id.ir دامنه‌ای پرسنلی است که فقط ویژه دارندگان ملیت ایرانی است و پیش شرط ثبت آن ارائه کد‌ پستی ده رقمی و کارت ملی است.

org.ir این دامنه برای آن دسته از شرکت‌ها و مؤسسه‌های خصوصی فراهم شده است که مدارک احراز هویت دارند.

sch.ir دامنه‌ای اختصاصی برای مدارس دارای مجوز رسمی از اداره آموزش و پرورش است.

gov.ir این دامنه فقط ویژه مراکز و سازمان‌های دولتی است و مدارک احراز هویت آن‌ها می‌تواند به نام عضو هیئت‌رئیسه یا نماینده شرکت باشد.

net.ir این دامنه فقط برای شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت رسمی در ایران است.

منبع : wikipedia

دکمه بازگشت به بالا
Translate