آموزش

تبدیل MBR به GPT بدون حذف اطلاعات

در این مقاله با نحوه تبدیل پارتیشن MBR به GPT بدون پاک شدن اطلاعات را آموزش می دهیم که یکی از مشکلات کاربران کامپیوتر در بحث پارتیشن بندی و انتخاب یکی از دو فرمت MBR و GPT است.

نکته تعیین کننده­ در انتخاب فرمت هارددیسک ، Firmware سیستم شما یعنی UEFI و BIOS است. در تبدیل MBR به GPT در حالت غیر ایمن مثل روش Command Prompt است که در این روش باید کل هارددیسک را فرمت کنید و در نتیجه تمامی اطلاعات شما پاک می‌شود.

روش آسان و بدون حذف اطلاعات وجود دارد و آن هم بهترین راه استفاده از ابزار Minitool Partition Wizard است که بدون از دست رفتن اطلات می توانید از MBR به GPT تبدیل کنید.

به کمک این نرم افزار شما می توانید پارتیشن جدید ایجاد کنید و روی آن یک bootloader جدید نصب کنید. هم چنین شما می‌توانید فرمت پارتیشن را تغییر دهید ، پارتیشن‌ها را ادغام کنید ، کلاسترها را تغییر سایز دهید و یا هارددیسک را عیب یابی کنید.

روش تبدیل mbr به gpt بدون حذف اطلاعات

بعد از دانلود و نصب نرم افزار Minitool Partition Wizard آن را را اجرا کنید و دیسک MBR که می خواهید تبدیل به GPT شود را انتخاب کنید.

مطابق تصویر زیر Convert MBR Disk to GPT Disk را انتخاب کنید.

روی Apply کلیک کنید و منتظر باشید عملیات انجام شود. در قسمت چپ پنل نرم افزار می توانید وضعیت را مشاهده کنید. این ابزار یک پارتیشن جدید EFI ایجاد می کند و بوت لودر جدید را نصب می کند.

اکنون روی دکمه Restart Now کلیک کنید تا تبدیل دیسک با موفقیت تکمیل شود.

سیستم را Restart کنید تا MiniTool بقیه فرایند را تکمیل کند.

برای فعال کردن UEFI در تنظیمات BIOS باید در حین بوت شدن سیستم کلید ورود به قسمت BIOS را بزنید که ممکن است در سیستم شما متفاوت باشد ، در اغلب رایانه ها کلید F2 یا Delete این کار را انجام می دهد.

مطابق تصویر زیر در قسمت BOOT گزینه BOOT List Option را روی UEFI/EFI قرار دهید.

کلید F10 را فشار دهید و Yes to save the change and exit BIOS را انتخاب کنید.

بعد از این کار سیستم شما Restart می شود و اکنون توانستیم بدون حذف اطلاعات ، فرمت پارتیشن بندی را از MBR به GPT تغییر دهیم البته برای تبدیل از GPT به MBR هم به همین صورت با این نرم افزار قابل انجام است.

روش غیر ایمن تبدیل mbr به gpt و بر عکس

برای رفع مشکل تبدیل MBR به GPT با این روش ابتدا از تمامی اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان بگیرید. روی منوی Start در ویندوز بزنید و cmd را جستجو کنید سپس روی Command Prompt راست کلیک کنید و Run as Administrator را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده عبارت diskpart را وارد کنید و Enter را بزنید. سپس list disk را وارد کنید و Enter را بزنید.

حالا select disk X را وارد کنید و به جای X عدد دیسکی را که می‌خواهید تبدیل شود را وارد کنید. سپس clean را وارد کنید تا تمامی داده‌های دیسک پاک شود. سپس پیام DiskPart succeeded in cleaning the disk را دریافت خواهید کرد.

در نهایت، convert GPT را وارد کنید و Enter را بزنید. سپس صبر کنید تا دستورات تغییرات را اعمال کنند.

منبع : Microsoft

دکمه بازگشت به بالا
Translate