اخبارفناوری اطلاعاتهوش مصنوعی

هوش مصنوعی ChatGPT چیست

هوش مصنوعی ChatGPT یک ربات چت مبتنی بر مدل‌های زبانی بر اساس GPT-3.5 است که توسط OpenAI توسعه پیدا کرده است. این هوش مصنوعی از همان شرکتی است که DALL-E را توسعه داده و طیف وسیعی از تصاویر را در پاسخ به درخواست‌های کاربران تولید می‌کند.

ChatGPT به عنوان یک نمونه اولیه در نوامبر ۲۰۲۲ راه اندازی شد و به سرعت به دلیل پاسخ‌های دقیق و واضح خود در بسیاری از حوزه‌ها توجهات را به خود جلب کرد. البته دقت زیاد آن به عنوان یک اشکال مهم نیز برای هوش مصنوعی شناسایی شد.

این ربات چت می‌تواند از زبان های برنامه نویسی بسیاری مثل go و ++C ، python استفاده کند و حتی کد های مورد نظر شما رو تولید کند. نوشتن مقاله یکی دیگر از قابلیت های ChatGPT است همچنین یک موتور جستجوگر نیز هست که می‌تواند گوگل را به چالش بکشد.

هوش مصنوعی ChatGPT
محیط هوش مصنوعی ChatGPT

این سرویس در حال حاضر به صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد اما برنامه‌هایی برای کسب درآمد از این سرویس را هم در نظر گرفته‌اند. البته با اینکه دسترسی به آن رایگان است در ایران این سرویس قابل دسترسی نیست و نیاز به نرم‌افزارهای عبور از تحریم و شماره تلفن مجازی کشورهای دیگر دارد.

OpenAI تخمین زد که ChatGPT در حال حاضر بیش از یک میلیون کاربر داشته است. در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ نوشت که این سرویس گاهی اوقات از دسترس خارج می‌شود.

ChatGPT نسل جدیدی از سیستم‌های هوش مصنوعی است که می‌تواند مکالمه برقرار کند و متن قابل فهم برای انسان تولید کند. این تعامل در قالب گفتگوی متنی و دیالوگ محور است و توانایی ارائه پاسخ‌هایی دارد که می تواند به طرز شگفت آوری انسانی به نظر برسد.

اگرچه پاسخ‌های ارائه شده توسط ربات ChatGPT از نظر قواعد نگارشی و دستور زبان درست به نظر می‌رسند اما بخش قابل توجهی از پاسخ‌ها از نظر علمی نادرست محسوب می‌شوند.

این ربات چت از یک مدل زبانی بزرگ (large language models) استفاده می‌کند. مدل‌های زبانی بزرگ با مقادیر زیادی از کلان داده آموزش داده می‌شوند تا دقیقاً پیش‌بینی کنند چه کلمه‌ای در یک جمله قرار می‌گیرد.

ChatGPT همچنین با استفاده از تکنیک بازخورد انسانی (Human Feedback) آموزش داده شده تا هوش مصنوعی بفهمد که انسان‌ها هنگام پرسیدن سوال چه انتظاراتی دارند. آموزش مدل‌های زبانی به این روش بهتر از آموزش ساده مدل های زبانی برای پیش بینی کلمه بعدی است.

با وجود تمامی نکات مثبت و منفی مطرح شده توسط منتقدان باید دانست که هر فناوری علاوه بر ظرفیت‌های جدیدی که در اختیار انسان قرار می‌دهد معایبی نیز دارد درست مانند یک چاقو که برای برخی ابزاری خطرناک و برای برخی ابزاری مفید است.

منبع : wikipedia

دکمه بازگشت به بالا
Translate