اخباررمزنگاری

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023

بازار کریپتو کارنسی (Cryptocurrency) یا رمزارز پتانسیل رشد و افزایش سرمایه‌ در آینده را دارد و ارزش بهترین ارزهای دیجیتال به طرز حیرت آوری بالا خواهد رفت و در سالهای آینده جزو ارزهای رایج در دنیا خواهند شد.

در حدود 90 درصد رمزارزها در بازار ارزهای دیجیتال طی یک سال گذشته بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده‌اند و 10 درصد باقی مانده هم حجم معاملات مناسبی نداشته‌اند که قابل اتکا باشند به طوری که روند بازار پارامتر تعیین کننده‌ای است و اوضاع فعلی بازار هر رمزارزی را به لبه پرتگاه خواهد برد.

ولی اگر تحلیل‌گر یا تریدر هستید می‌توانید در همین بازار نیز سود ببرید اما اگر فقط سرمایه‌گذاری می‌کنید و نمی‌خواهید خیلی درگیر اخبار ضد و نقیض شوید باید برای سرمایه‌گذاری میان مدت و بلند مدت اقدام کنید.

تاریخچه نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال پر از اتفاقات عجیب بوده درست مانند پیدایش آنها و در حال حاضر هم دچار پیچیدگی بسیاری شده است به طوری که به هر خبری در بازار سهام و بورس عکس‌العمل نشان می‌دهد.

هیچ‌کس نمی‌تواند آینده ارز دیجیتال را پیش بینی نماید. برخی از کشورها استخراج و معامله آن را غیر قانونی و برخی قانونی اعلام کرده‌اند و قوانین خاصی را برای کاربران آن وضع کرده‌اند.

همچنین برخی از کشورها مانند ژاپن و استرالیا با تغییر قوانین خود می‌خواهند بیشترین استفاده را از ارز دیجیتال ببرند اما اغلب کارشناسان این حوزه نظر قطعی در خصوص پیش بینی آینده ارز دیجیتال ندارند.

این مقاله با بررسی‌‌ و تحقیق در بازار ارز دیجیتال و رمزارز و همچنین مطالعه اطلاعات مرتبط در اینترنت تهیه شده و چند ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری میان مدت و بلند مدت را معرفی کرده‌ایم اما تصمیم گیرنده نهایی شما هستید.

1. بیت کوین با نماد (BTC)

نمودار قیمت بیت کوین

بیت کوین (Bitcoin) اولین و بزرگترین ارز دیجیتال است که بیشترین ارزش بازار را دارد و از زمان پیدایش آن تا به امروز امن‌ترین شبکه غیرمتمرکز را دارد و جزو بهترین ارز دیجیتال در جهان بوده است و بیش از هر ارز دیجیتال دیگری از نظر زیرساختی ثبات داشته است شاید همین امنیت است که بیت کوین را لایق عنوان پادشاه رمزارزها می‌کند.

بیت کوین یک ارز دیجیتال نظیر به نظیر است به این صورت که تمام تراکنش‌ها مستقیما بین کاربران این شبکه بدون نیاز به واسطه‌ای برای اجازه یا تسهیل آن‌ها انجام می‌شود.

بیت کوین ایجاد شده تا پرداخت ‌های آنلاین مستقیما از یک طرف به طرف دیگر بدون دخالت یک موسسه مالی ارسال شوند. هر چند قبل از بیت کوین هم مدل‌های متفاوتی برای ارزهای دیجیتال و غیرمتمرکز ارائه شده بود اما بیت کوین اولین رمزارزی است که به طور واقعی مورد استفاده قرار گرفته است.

به دلیل ساختار شبکه بیت کوین هر فرد برای ایجاد حساب بیت کوین نیازی به ثبت مشخصات طی کردن رویه‌های معمول برای افتتاح حساب و یا داشتن حداقل موجودی ندارند و هیچ کس مالک و یا مسئول بیت کوین نیست.

این شبکه شامل هزاران گره در سراسر دنیا است که وظیفه تایید تراکنش‌ها و کشف بیت کوین‌های جدید را بر عهده دارند.

بهترین تصور در مورد بیت کوین همان طلای دیجیتال یا ارز جهانی است و در حال حاضر 19.2 میلیون بیت کوین از 21 میلیون قابل استخراج در گردش قرار دارد.

2. اتریوم با نماد (ETH)

نمودار قیمت اتریوم

تنها رمزارزی که می‌تواند همتراز با بیت کوین باشد همین اتریوم (Ethereum) است. این توکن جذاب و دوست داشتنی در فضای بلاک چین قرار دارد و در اکثر مواقع همانند بیت کوین جزو بهترین ارز دیجیتال در جهان است.

همانند بیت‌کوین اتریوم هم هیچگونه واحد مرکزی کنترل‌کننده‌ای ندارد و هزاران سیستم کامپیوتری در سراسر دنیا آن را کنترل می‌کنند. کاربران این ارز دیجیتال node یا گره نام دارند و امنیت شبکه نیز بر عهده آن‌ها است.

اتریوم (Ethereum) کلیه اطلاعات موجود در شبکه را به طور کامل در میان کاربران توزیع کرده و هر گره یک کپی از تمامی داده‌های بلاک‌چین در اختیار دارد.

اکوسیستم اتریوم مورد علاقه کاربران و توسعه دهندگان بوده و به سرعت به عنوان پناهگاه اولیه و ایمن برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز یا DeFi مورد استفاده قرار گرفت.

اتریوم توسط Vitalik Buterin ایجاد شده است. او در اواخر سال ۲۰۱۳‌ ایده‌ خود را در یک White Paper (گزارشی کامل از عملکرد یک طرح یا پروژه) نوشت‌ و آن را برای چند نفر از دوستان خود ارسال کرد‌. با ارسال این ایده حدود ۳۰ نفر برای گفت‌وگو در مورد مفهوم ایده ارسالی با او تماس گرفتند.

برخلاف شبکه بیت کوین ، اتریوم با صدور قراردادهای هوشمند و توکن های غیرقابل تعویض ابزارهای دنیای واقعی را در فضای بلاک چین به کاربران خود ارائه می‌دهد و به همین شکل صنایع چند میلیارد دلاری را یک‌شبه راه‌اندازی کرد.

در فرهنگ عمومی یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌ها به ارزهای دیجیتال موضوع ناکارآمدی در مصرف انرژی است اما از سوی دیگر کل شبکه‌ اتریوم غیرمتمرکز بوده و احتمال وجود خرابی در این شبکه وجود نخواهد داشت.

به همین خاطر همه‌ برنامه‌ها به طور دائم آنلاین بوده و هرگز خاموش نمی‌شوند. غیرمتمرکز بودن شبکه‌ اتریوم آن را در برابر حملات هک و فعالیت‌های جعلی و انواع ویروس و بدافزار محافظت می‌کند.

3. بایننس کوین با نماد (BNB)

نمودار قیمت بایننس کوین

بایننس کوین (Binance Coin) سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و پس از بیت کوین و اتریوم با ارزش حدود 48 میلیارد دلار در رده سوم قرار دارد.

بایننس به عنوان بزرگترین صرافی جهانی ارز دیجیتال موقعیت منحصر به فردی دارد. اکوسیستم بایننس از این رمزارز به‌عنوان ارز اصلی در بلاک چین خود استفاده می‌کند.

برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر که در طول زمان به رشد بی‌وقفه گرایش دارند بایننس کوین در واقع بخشی از کارمزد تراکنش‌ها را می‌گیرد و آن‌ها را به صورت سه ماهه به اصطلاح می‌سوزاند و از بین می‌برد و همین موضوع باعث کاهش عرضه و افزایش خاص بودن این کوین می‌شود.

بایننس یک اکوسیستم منحصربه‌فرد از شبکه‌های غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین است و در تعدادی از کشورها ، پیشرو در ارائه خدمات ارز دیجیتال است. صرافی بایننس با ارائه بایننس کوین مرحله جدیدی را در مسیر توسعه فناوری بلاک‌چین آغاز کرده است.

از زمان راه‌اندازی بایننس محبوبیت این صرافی نیز افزایش یافته است. ارز بایننس کوین هزینه‌ها را کاهش داده است همچنین با استفاده از پروتکل‌هایی مانند BEP95 مقیاس پذیری زنجیره بایننس را نیز افزایش داده است و جزو رمزارزهای کم ریسک است.

قیمت بایننس کوین ارتباط مستقیم با عملکرد صرافی بایننس دارد و طی سال‌های گذشته عملکرد هوشمندانه این کمپانی آن‌ها را به یکی از عناصر جدایی ناپذیر دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

بایننس کوین جزو رمزارزهایی بوده که در زمستان کریپتو مقاومت خوبی داشته و سریع به قیمت‌های قبلی بازگشته است. کمپانی بایننس نشان داده که ارزش BNB برایش مهم است و کاربردهای متنوعی را برای بایننس کوین ایجاد کرده است، این کاربردها در کنار فرآیند توکن سوزی ، BNB را به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

4. تتر با نماد (USDT)

نمودار قیمت تتر

تتر (Tether) یک رمزارز است که در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت Tether Limited Inc واقع در هنگ کنگ راه اندازی شد که در بازار ارزهای دیجیتال در دنیا مبادله می‌شود.

نکته جالب این رمزارز قیمت آن است که برابر با یک دلار آمریکا است و به همین دلیل دارای قیمت ثابتی است همچنین برای استفاده میان مدت ایده‌آل می‌باشد. این ارز دیجیتال به دلیل داشتن قیمتی ثابت گاهی به نام “استیبل کوین” یا سکه پایدار نیز شناخته می‌شود.

با این حال یک رمزارز بحث‌برانگیز است چون ادعا می‌کند هر توکن آن دارای پشتوانه‌ای به ارزش یک دلار ایالات متحده آمریکا است.

اما در اینجا کافی است بدانید با وجود رمز ارز خطاب شدن تتر و استفاده آن از تکنولوژی بلاک چین عملا ساختاری متمرکز دارد و تحت کنترل موجودیتی خاص است چیزی که با اصل و اساس کریپتو و دلیل پیدایش آنها تضاد دارد.

قیمت این رمزارز با نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال دستخوش تغییرات شدیدی نمی‌شود. به همین دلیل به عنوان رمزارز واسطه برای معامله رمزارزهای دیگر یا جایگزین دلار کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از موفقیت رمزارز تتر ، رمزارزهای باثبات دیگری مانند DAI , BUSD , USDC , TUSD منتشر شدند که ارزش هر توکن آنها نیز برابر با یک دلار ایالات متحده آمریکا بود.

در ایران نیز با نوسانات قیمت دلار استقبال از این رمزارز زیاد شد به طوری که در سال ۲۰۲۱ یازده میلیون معامله خرید و فروش تتر در نوبیتکس انجام شده است.

معمولا تریدرها و معامله گران از تتر برای انتقال دارایی دیجیتالی از صرافی به کیف پول و به عکس استفاده می‌کنند. دلیل این موضوع آن است که به ازای هر یک واحد تتر معادل یک دلار در خزانه داری بانک‌ها ذخیره می‌شود. به همین دلیل قیمت تتر نسبتا ثابت است و نوسانات بسیار جزئی دارد.

5. دوج کوین با نماد (DOGE)

نمودار قیمت دوج کوین

دوج کوین (Dogecoin) یک ارز دیجیتال از گونه رمزارز است و برای کوتاه مدت ایده‌آل می‌باشد. این رمزارز توسط مهندسان نرم افزار بیلی مارکوس و جکسون پالمر در جهت ایجاد یک سیستم پرداخت به صورت یک شوخی ساخته شد و هدفش مسخره کردن بازار پرالتهاب و بی‌رحم ارزهای دیجیتال در آن زمان بود.

با وجود ماهیت طنز دوج کوین برخی آن را بهترین ارز دیجیتال برای یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و قانونی می‌دانند اما باید دانست که دوج کوین در حقیقت به خودی خود دارای ارزش نیست بلکه یک ارز دیجیتال جامعه محور است که از تصویر یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا اینو به نام دوج به معنای “شانس‌ بیار” برای این ارز استفاده می‌شود.

در واقع ارزش آن بر اساس تعداد نگهدارندگان و خریداران آن تعیین می‌شود. دوج‌کوین رمزارزی همتا به همتا و متن‌باز است و نخستین بار در سال ۲۰۱۳ معرفی شد.

انتظار می‌رود در آینده به عنوان پول مجازی شبکه‌های اجتماعی برای ارسال پاداش و انعام و پرداخت‌ها در این فضا استفاده شود.

از دوج‌کوین مانند دیگر رمز ارزها می‌توان در خرید از انواع فروشگاه‌ها استفاده کرد. هم‌اکنون بیش از ۱۴۰۰ فروشگاه آنلاین و آفلاین رمزارز دوج کوین را برای پرداخت قبول می‌کنند.

جامعه بزرگ دوج کوین و محبوبیت این پروژه به همراه خرید توییتر از طرف ایلان ماسک باعث شده است تا این ارز دیجیتال در این لیست باشد. احتمال دارد توییتر امسال پرداخت با ارزهای دیجیتال را فعال کند و یکی از گزینه‌های جذاب برای ایلان ماسک هم دوج کوین است.

شاید دوج‌کوین در زمان راه‌اندازی فقط یک شوخی بود اما حالا مورد توجه عده زیادی از معامله‌گرهای بازار رمزارز قرار دارد. ایلان ماسک نیز از دوج‌کوین حمایت‌های زیادی کرد و همین مسئله باعث رشد قیمت آن شد.

دوج کوین هنوز هم فرصت رشد خوب و مناسبی دارد برای همین باید همواره نمودار قیمت آن و اخباری که از این رمزارز منتشر می‌شود را رصد کنید تا در فرصت مناسب بتوانید سود خوبی به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا
Translate