اخبارهوش مصنوعی

ایلان ماسک خواستار توقف پروژه هوش مصنوعی شد

ایلان ماسک و هزار متخصص ، مدیر و چهره شناخته شده در حوزه فناوری خواستار توقف شش ماهه در پروژه هوش مصنوعی شدند.

در روز چهارشنبه ۲۸ مارس 2023 نامه‌ای هشدارآمیز در واکنش به پروژه‌های ChatGPT و خطر پیامدهای ورود اینگونه فناوری‌ها به زندگی بشر تهیه شده است. این نامه به امضا حدود هزار نفر از چهره‌های سرشناس حوزه فناوری پیشرفته اطلاعات از جمله مبتکران ، مدیران و محققان در شماری از کشورهای جهان رسیده است.

این اشخاص سرشناس با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن هشدار نسبت به خطر هوش مصنوعی برای بشریت ، خواستار توقف ۶ ماهه برای پروژه‌های فوق پیشرفته در این حوزه شدند.

امضاکنندگان این نامه که شماری از چهره‌های سرشناس دنیای فناوری اطلاعات از جمله ایلان ماسک مالک توییتر و مدیرعامل شرکت تسلا ، همچنین استیو وزنیاک از بنیانگذاران شرکت اپل هستند هشدار دادند: در چند ماه گذشته شاهد آن بودیم که آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی در یک مسابقه کنترل نشده برای توسعه و استقرار مغزهای دیجیتالی قدرتمندتر در فعالیت هستند.

امضاکنندگان این نامه که توسط موسسه آینده زندگی (Future of Life Institute) تهیه شده یادآور شدند: آیا ما نیاز داریم تا به گسترش پرورش ذهن‌های غیرانسانی ادامه دهیم تا روزی برسد که تعداد بیشتری و باهوشتری از آنان جایگزین انسان شوند؟

همچنین در این نامه آمده : سیستم‌های هوش مصنوعی که قابلیت رقابت با هوش انسانی دارند می‌توانند خطرات بسیار جدی را متوجه انسانیت و جوامع کنند.

امضاکنندگان نامه اظهار نگرانی کرده‌اند که پیشرفت‌های اخیر باید در جهت تغییرات مثبت و مضرات آنها قابل مدیریت باشند.

موسسه آینده زندگی یک سازمان غیرانتفاعی است که می‌گوید هدفش حفظ فناوری‌های متحول کننده از خطرات بزرگ و افراطی و هدایت آنها به سوی فوایدشان برای زندگی بشر است.

شرکت OpenAI دو هفته پیش فناوری هوشمند جدیدی را تحت عنوان GPT4 رونمایی کرد. رونمایی از این فناوری جدید و پاسخ آن به پرسش‌ها موجب حیرت ناظران بر این فناوری شد.

در عین حال درخواست همراه با هشدار شماری از محققان و مدیران فعال در پروژه هوش مصنوعی از جمله ایلان ماسک که یکی از فعالان تجاری در این حوزه است این پرسش را ایجاد می‌کند که دلیل درخواست توقف پیشرفت در این پروژه چیست آن هم در حالی که کشوری مانند چین از جمله فعالان در حوزه فناوری هوشمند است.

اما بر اساس این نامه هشدارآمیز لازم است تا نهادهای حکمرانی با نظارت بر مدل‌های اصلی ایجاد شود. ایجاد یک سیستم ممیزی قوی و صدور مجوز ، همچنین مسئولیت‌پذیری در قبال خسارات ناشی از هوش مصنوعی از جمله مواردی است که در این نامه به آن اشاره شده است.

در این نامه هشدار داده شده که پروژه هوش مصنوعی قادر است اینترنت و فضای مجازی را پر کند از اطلاعات غلطی که تشخیص نادرستی آنها بسیار دشوار و شاید غیرممکن باشد و همچنین این قابلیت را دارد که شغل چندین میلیون نفر را از آنها بگیرد.

نگرانی از این که پیشرفت بدون حد و معیار هوش مصنوعی زندگی بشر را به تدریج به یک فاجعه سوق دهد موضوع جدیدی نیست اما اخیرا با ظهور فناوری‌های فوق پیشرفته در زمینه هوش مصنوعی این نگرانی‌ها اوج گرفته است با این وجود پیش‌بینی اثرات هوش مصنوعی بر روی بازار اشتغال بسیار دشوار است.

دکمه بازگشت به بالا
Translate