اخبارفناوری اطلاعاتکلان دادههوش مصنوعی

هوش مصنوعی ChatGPT در ایتالیا ممنوع شد

ایتالیا دسترسی به هوش مصنوعی ChatGPT را مسدود کرده است. یک نهاد نظارتی در ایتالیا روز جمعه ممنوعیت فوری دسترسی به ربات‌ چت مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت آمریکایی OpenAI را به دلیل نقض حریم خصوصی صادر کرد.

نهاد ناظر بر حفاظت از داده‌ها در ایتالیا گفته است که مدل هوش مصنوعی ChatGPT نگرانی‌هایی درباره نقض حریم خصوصی را برانگیخته است.

این سازمان دولتی اعلام کرده که ممنوعیت و تحقیق درباره OpenAI فورا اجرایی می‌شود. این در حالی است که از سه ماه پیش که ChatGPT آغاز به کار کرده میلیون‌ها نفر در جهان از آن استفاده کرده‌اند.

این سازمان ناظر بر اطلاعات متعلق به کشور ایتالیا می‌گوید OpenAI هیچ توجیه حقوقی برای گردآوری و ضبط انبوه اطلاعات شخصی به منظور تمرین دادن الگوریتم‌هایش را ندارد.

این سازمان از OpenAI خواسته است تا برای اصلاح این وضعیت اقدامات لازم را ظرف ۲۰ روز انجام دهد در غیر این صورت امکان دارد تا ۴ درصد از گردش مالی سالانه خود در سراسر جهان جریمه شود.

این ربات مکالمه به سوالاتی که با زبان معمول و مشابه زبان انسانی طرح شده باشد پاسخ می‌دهد و می‌تواند سبک‌های مختلف نوشتن را تقلید کند.

مایکروسافت میلیاردها دلار خرج طراحی و توسعه این مدل هوش مصنوعی کرده و از ماه پیش آن را به موتور جستجوی بینگ افزوده است.

بنا به اعلام مایکروسافت یک نسخه از این ربات مکالمه در بسته‌های نرم‌افزاری آفیس شامل Word ، Excel و PowerPoint گنجانده خواهد شد.

هوش مصنوعی ChatGPT در نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و از آن زمان بسیار محبوب شده است. این ربات توانایی این را دارد تا مسائل پیچیده را به طور واضح و مختصر توضیح دهد به سبک‌ها و زبان‌های مختلف بنویسد ، شعر بسراید و حتی به سوالات امتحان جواب دهد.

این ربات مکالمه را شرکت استارت‌آپ OpenAI با پشتیبانی مایکروسافت ساخته است که در روزهای اخیر باعث نگرانی افراد مشغول در زمینه کلان داده و فناوری اطلاعات شده تا جایی که حتی ایلان ماسک خواستار توقف پروژه هوش مصنوعی ChatGPT شد.

همچنین هوش مصنوعی بارد یا ربات چت متعلق به گوگل به دلیل همین نگرانی‌ها تنها در اختیار کاربران بالای هجده سال قرار گرفته‌ است.

رشد سریع فناوری هوش مصنوعی نگرانی‌هایی را ایجاد کرده از جمله به خطر افتادن فرصت‌های شغلی و جایگزین شدن نیروی کار انسانی است. نگرانی درباره امنیت سایبری ، گسترش اطلاعات غلط و همین طور تشدید گرایش تبعیض آمیز نیز مطرح شده‌اند.

در همین هفته ایلان ماسک و چند نفر دیگر از چهره‌های برجسته جهان در حوزه فناوری خواهان وقفه در توسعه مدل‌های هوش مصنوعی شدند تا این هوش مصنوعی از کنترل خارج نشود.

پیشرفت این فناوری تا جایی بوده که برخی نگران آن هستند که دانش‌آموزان و دانشجویان از آن برای نوشتن تکالیف و انجام تحقیقاتشان استفاده کنند.

همچنین هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند برای نوشتن کدهای کامپیوتری بدون داشتن دانش فنی استفاده شود.

دکمه بازگشت به بالا
Translate