آموزشرمزنگاریفناوری اطلاعات

واژگان و اصطلاحات بیت کوین و بلاک چین

ممکن است در سالهای اخیر واژگان و اصطلاحات بیت کوین و بلاک چین را زیاد شنیده باشید ولی معنا و مفهوم آن را به طور کامل نمی‌دانید در ادامه برخی از واژگان پرکاربرد این حوزه را توضیح خواهیم داد.

در واقع بیت کوین در بستر بلاک چین رویکرد جدید برای پرداخت‌های امن و بدون دخالت شخص ثالث ارائه کرده است و از این رو واژگان جدیدی ایجاد شده که دانستن آن قبل از ورود به این حوزه از تکنولوژی بسیار توصیه می‌شود.

آدرس Address

آدرس بیت کوینی شبیه به یک آدرس ایمیل است. تنها اطلاعاتی که برای دریافت یا پرداخت بیت کوین به کسی نیاز دارید همین آدرس است از این رو به آن آدرس عمومی (Public Address) نیز می‌گویند.

اما یک تفاوت مهم این است که هر آدرس باید فقط برای یک تراکنش استفاده شود. آدرس یا نشانی والت یا کیف پول دیجیتالی از تعدادی حروف و عدد تشکیل می‌شود و از آن برای ارسال و دریافت رمزارز یا ارز دیجیتال استفاده می‌شود. این نشانی به صورت متن و بارکد ‌کیو آر (QR) قابل دسترسی و اشتراک‌گذاری هستند.

بیت Bit

بیت واحد رایجی برای اختصاص واحد کوچکتر برای یک بیت کوین است. 1,000,000 بیت برابر با 1 بیت کوین (BTC) است. این واحد معمولاً برای قیمت گذاری کالاها و یا خدمات آسانتر است.

بیت کوین Bitcoin

یکی دیگر از اصطلاحات بیت کوین که موجب گمراهی کاربران می‌شود نوشتن واژه بیت کوین است. بیت کوین اگر با حرف بزرگ (Bitcoin) شروع شود به منظور تعریف مفهوم بیت کوین یا تمامی شبکه آن است.

کلمه بیت‌کوین بدون حرف بزرگ در ابتدای آن (bitcoin) برای تشریح بیت کوین به عنوان یک واحد حسابداری استفاده می شود. اغلب نیز از حروف اختصاری BTC و یا XBT استفاده می‌شود.

زنجیره ی بلاک Block Chain

زنجیره بلاک یک رکورد عمومی از تراکنشهای بیت کوینی به ترتیب زمانی است. زنجیره بلاک میان تمامی کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای تایید تراکنشهای بیت کوینی و جلوگیری از خرج کردن مضاعف بکار می رود.

با توجه به تعریف زنجیره بلاک می‌توان گفت بلاک‌چین یک دفتر کل است که تمام اطلاعات ثبت شده در همه بلاک‌های موجود را در خود دارد.

بلاک Block

یک بلاک یک رکورد در بلاک‌چین است که تعداد زیادی از تراکنش های در انتظار را شامل شده و آنها را تایید می کند. بطور میانگین تقریباً هر 10 دقیقه یک بلاک جدید حاوی تراکنش ها از راه استخراج به زنجیره بلاک افزوده می‌شود.

بلاک جنسیس Genesis Block

بلاک جنسیس اولین بلاک تأیید شده در بلاک‌چین در تاریخ 2009/01/03 است که از آن با عنوان بلاک شماره یک یا بلاک پیدایش یاد می‌شود.

بلاک صفر نیز حاوی اطلاعات خام پیش از رمزنگاری است که محتویات آن فقط در اختیار خالق بیت کوین است و در بلاک‌چین قرار ندارد. هیچ کس نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو کیست و تاکنون هویت او فاش نشده است.

روز داوری Judgment day

اکو سیستم بیت کوین هنوز در حال توسعه است اما با وجود اینکه بیت کوین تکامل می یابد پس از رسیدن به سقف 21 میلیون سکه هیچ بیت کوین جدیدی منتشر نخواهد شد.

در لحظه‌ای که آخرین بیت کوین استخراج شود یعنی به تعداد 21,000,000 برسد روز داوری می‌گویند و پس از آن فقط تراکنشها در شبکه بررسی می‌شود. در حال حاضر که این مقاله در حال نگارش است به تعداد 19,341,606 رسیده است.

BTC

یکی از اصطلاحات بیت کوین BTC یا واحد رایجی است که برای یک بیت کوین در نظر گرفته شده است.

ساتوشی Satoshi

هر واحد بیت کوین متشکل از 100 میلیون ساتوشی (SATS) است. ساتوشی کوچکترین واحد برای قیمت بیت کوین است. همچنین یک روش شناسایی برای بررسی یک تراکنش مشخص که همراه با تاریخ و زمان دقیق آن در حد ثانیه است.

گزارش عملکرد Whitepaper

گزارش عملکرد گزارشی است که در آن توسعه دهندگان به بیان جزئیات طرح یا سیستم تولیدی خود می‌پردازند. در سال ۲۰۰۸ فرد با نام ساتوشی ناکاموتو نیز Whitepaper بیت کوین را منتشر کرد. برای مطالعه آن روی Bitcoin Whitepaper کلیک کنید.

تراکنش Transaction

به هر معامله‌ای که در بازار ارز دیجیتال انجام می‌شود تراکنش یا (TX) می‌گویند.

تاییدیه Confirmation

تاییدیه به معنای آن است که تراکنش توسط شبکه پردازش شده و احتمال برگشت خوردن آن بسیار ضعیف است. تراکنشهایی تایید می‌شوند که به یک بلاک قبل از آن بپیوندند.

برای یک تراکنش کم ارزش حتی یک عدد تاییدیه هم ایمن بشمار می آید هر چند که برای مقادیر بزرگتر مثلا 1000 دلار آمریکا منطقی است که منتظر 6 تاییدیه یا بیشتر باشیم. هر یک تاییدیه بطور نمایی خطر برگشت خوردن تراکنش را کاهش می‌دهد.

کارمزد تراکنش Transaction Fee

در هر عملیات خرید یا فروش در تجارت الکترونیکی طرفین قرارداد باید هزینه‌ای را به عنوان کارمزد پرداخت کند. در تراکنشهای رمزارز میزان حجم مبادله و زمان تقریبی تاییدیه بر روی میزان کارمزد تاثیر می‌گذارد به طوری که تراکنشهای با کارمزد بالاتر در اولویت بیشتری قرار دارند و سریعتر تایید می‌شوند.

رمزنگاری Cryptography

رمزنگاری شاخه ای از ریاضیات است که به ما اجازه می دهد سندهای ریاضی با سطوح امنیتی بسیار زیاد بسازیم. هم اکنون تجارت و بانکداری آنلاین از رمزنگاری بهره می‌برد.

در مورد بیت کوین رمزنگاری ، خرج کردن پول توسط یک کاربر از کیف پول کاربر دیگر و یا خراب کردن زنجیره ی بلاک را غیرممکن می سازد. همچنین می توان یک کیف پول را رمزگذاری کرد به طوری که بدون گذرواژه نتوان از آن استفاده کرد.

خرج کردن مضاعف Double Spend

اگر یک کاربر مخرب تلاش کند بیت کوینهایش را همزمان در دو جای مختلف خرج کند به این کار خرج کردن مضاعف می‌گویند. علت وجودی استخراج بیت کوین و زنجیره بلاک ایجاد اجماع روی شبکه است تا دریابند که کدامیک از دو تراکنش را باید تایید کرده و مجاز بشمار آورند.

نرخ هش Hash Rate

نرخ هش واحد اندازه گیری قدرت پردازشی شبکه بیت کوین است. شبکه بیت کوین باید عملیات ریاضی سنگینی را برای مقاصد امنیتی انجام دهد. وقتی که شبکه به نرخ هشی برابر با 10TH/s برسد ، یعنی می تواند در هر ثانیه 10 تریلیون محاسبه انجام دهد.

استخراج Mining

یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد بیت کوین که به فرایند بکارگیری سخت افزار کامپیوتر برای انجام محاسبات ریاضی برای شبکه بیت کوین جهت تایید تراکنش ها و افزایش امنیت ، استخراج بیت کوین می گویند.

استخراج کنندگان بیت کوین می توانند کارمزد تراکنش ها را به ازای تراکنش هایی که تایید می کنند به عنوان جایزه ای در برابر خدماتشان دریافت دارند و علاوه بر آن بیت کوین هایی که به تازگی تولید شده را نیز جمع آوری کنند.

استخراج یک بازار تخصصی و رقابتی است که در آن جوایز با توجه به میزان محاسبات انجام شده تقسیم می‌شوند. تمام کاربران بیت کوین ، بیت کوین استخراج نمی کنند و استخراج راه ساده ای برای پول در آوردن نیست.

هش Hash

هش الگوریتمی ثابت برای اعمال بر داده‌های ورودی با اندازه‌های دلخواه و تبدیل آنها به یک خروجی با طول ثابت است. به عنوان مثال هش بیت کوین SHA-256 است.

تابع هش رمزنگاری (Cryptographic Hash Function) از اطلاعات ورودی با اندازه‌های مختلف هش‌هایی با اندازه ثابت و منحصر به فرد تولید می‌کند.

این تابع به بیت کوین اختصاص داده شده و به عبارت دیگر امضای اختصاصی بیت کوین تلقی می‌شود. کار دستگاه‌های استخراج بیت کوین محاسبه پاسخ این تابع برای استخراج رمزارز بیت کوین است.

گواه اثبات کار Proof of work

گواه اثبات کار یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال است که قطعاً بسیار شنیده‌اید. اثبات کار فرآیندی است که طی آن ماینرها ثابت می‌کنند که روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه کار کرده‌اند. هر ماینری که بتواند مسئله موردنظر را حل کند می‌تواند بلاک جدید را به بلاک چین اضافه کند.

همتا به همتا P2P

همتا به همتا به سامانه‌هایی اطلاق می‌شود که مانند یک جمع سازمان‌یافته کار می‌کنند و به هر فرد اجازه می‌دهند مستقیما با دیگران تعامل داشته باشند.

در مورد بیت کوین شبکه به گونه ای ساخته شده است که هر کاربر در حال پخش تراکنش های سایر کاربران است و مهمتر از همه هیچ بانکی به عنوان شخص ثالث مورد نیاز نیست.

کلید خصوصی Private Key

کلید خصوصی یک داده محرمانه است که نشان می دهد شما حق خرج کردن بیت کوینهایی از یک کیف پول خاص با استفاده از یک امضای رمزنگاری شده را دارید.

اگر از کیف پول نرم افزاری استفاده می کنید کلید خصوصی شما در کامپیوترتان ذخیره می شود و اگر کیف پول تحت وب دارید کلیدهای خصوصیتان روی سرورهای راه دور ذخیره خواهند شد.

چون کلیدهای خصوصی به شما حق خرج کردن بیت کوینهای درون کیف پول بیت کوینی مربوط به خود را می دهند بنابراین هرگز نباید آنها را با کسی به اشتراک بگذارید. کلیدهای خصوصی هرگز نباید فاش شوند.

امضا Signature

امضای رمزنگاری شده یک مکانیسم ریاضی است که مالکیت فرد را می توان توسط آن اثبات کرد. در مورد بیت کوین کیف پول بیت کوینی و کلیدهای خصوصی آن با چند معادله پیچیده ریاضی با هم پیوند دارند.

هرگاه نرم افزار بیت کوین شما تراکنشی را به کمک کلید خصوصی شما آنرا امضا می‌کند تمام شبکه می‌تواند مطابقت آن امضا با بیت کوینهایی که خرج می شود را ببیند.

بهر حال هیچ راه دیگری در دنیا نیست که بتوان کلید خصوصی شما را حدس زد و بیت کوینهایی که به سختی بدست آورده‌اید بدزدد.

کیف پول Wallet

کیف پول بیت کوین تقریبا معادل کیف پول فیزیکی ما روی شبکه بیت کوین متصل به شبکه اینترنت است. کیف پول در واقع حاوی کلید خصوصی شما است که اجازه می دهد بیت کوینهایی را که در زنجیره بلاک به آن اختصاص داده شده خرج کنید.

هر کیف پول بیت کوین تراز کل بیت کوینهایی را که کنترل می کند به شما نشان می‌دهد و درست مانند یک کیف پول واقعی می توانید با آن مبلغ معینی را به یک فرد معین بپردازید.

نود Node

نود نسخه‌ای از دفتر کل است که توسط شبکه بلاک‌چین اداره می‌شود. نود کامل (Full Node) نود‌هایی که کل تاریخچه بلاک‌چین را به منظور نظارت و اعمال مدنظر خود دانلود و نگهداری می‌کنند.

مرورگر بلاک Block Explorer

ابزاری آنلاین برای مشاهده همه اطلاعات مفید از جمله تمام تراکنش‌های صورت گرفته در بلاک‌چین و هش ریت شبکه است.

در قوانین آمریکا سرویس انتقال پول یک نهاد تجاری محسوب می‌شود لذا این نهاد ابزار‌های پرداختی یا خدمات انتقال پول اعم از پول فیات (بدون پشتوانه) یا ارز دیجیتالی و رمزارزی و سایر واسطه‌های ارزش را ارائه می‌دهد.

انتقال دهندگان پول در این کشور خود بخشی از گروهی به نام کسب‌وکار‌های سرویس پول با نام اختصاری MSB هستند.

منابع :

bitcoin.org

blockchain.com

دکمه بازگشت به بالا
Translate